top of page
Gelen Turist Sayısı

Gelen Turist Sayısı

Bu bölümde Türkiye'ye gelen turist sayısına ilişkin bilgileri bulabilirsiniz.

Kullanılan değerler, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayımlanan değerlerdir.

2020 Ocak-Temmuz döneminde Gelen Turist Sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre % 78 azalarak 5,4 Milyon oldu. Bu dönemde en çok turist gelen ülke Almanya (619.595 kişi) oldu.

2019 Ocak-Aralık döneminde Gelen Turist Sayısı, geçen yıla göre % 14,1 artarak 45 Milyon olmuştu. 2019'da en çok turist gelen ülke Rusya (7 Milyon kişi) ve ikinci ülke Almanya (5 Milyon kişi) olmuştu.

En çok turist yollayan ülkeler sıralamasında en üst sıralarda yer alan ülkelerden Gürcistan'dan gelenlerin çalışmak maksatlı olarak geldiği ve vizeleri nedeniyle yılda birkaç defa giriş-çıkış yaptıkları, Bulgaristan'tan gelenlerin içinde çok sayıda soydaşımızın Türkiye'deki akrabalarını ziyaret amacıyla günübirlik giriş-çıkış yaptıkları, İran'dan gelenlerin büyük bir kısmının başka ülkelere giderken transit olarak Türkiye'yi kullandıkları düşünülmektedir. Dolayısıyla, sözkonusu ülkelerden yapılan ziyaretlerin büyük bir kısmının turizm amaçlı olmadığı ve bu durumun turizm sektörünün analizinde dikkate alınmasının gerektiği düşünülmektedir.

TURIST SAYISI G 1.jpg
TURIST SAYISI G 2.jpg
TURIST SAYISI T 1.jpg
TURIST SAYISI T 1.jpg
TURIST SAYISI G 3.jpg
TURIST SAYISI T 3.jpg
TURIST SAYISI G 4.jpg
TURIST SAYISI T 4.jpg
bottom of page